RSS
Facebook
Twitter

събота, 11 юни 2016 г.

Нивото на река Дунав в сантиметри

От миналия понеделник БНР вече не излъчва информация за нивото на река Дунав. Данните за водното равнище в сантиметри отсега нататък ще бъдат достъпни само на сайта на Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" към Министерството на транспорта.

До момента тази информация се съобщаваше всеки ден след новините в 15:00 часа по програма "Хоризонт" на три езика - български, френски и руски.

"Ефирното излъчване вече е загубило своето значение, тъй като има нови по-удобни начини за получаване на въпросната информация", се казва в съобщение, публикувано на сайта на държавното радио. Сред аргументите на ръководството на БНР е и че България и Сърбия са останали единствените държави, в които бюлетинът за нивото на река Дунав се излъчва чрез радиоефира.
-----
Така изглеждаха сводките покрай новината за гиблета на едно емблематично предаване, едни пет минути, които радваха повечето хора.

Защо тази новина ме впечатли? Какво общо има тя с Англия? Няма нищо общо, особено по отношение уважението към традициите. На Острова има редица глупави привички, множество странни ритуали, но също така и недвусмислено уважение към тяхното съществуване.

Например търкалянето на хора след пита сирене. Или търсенето на земни червеи ("Worm Charming"). Или плуването в кална вада с шнорхел (Bog "Snorkkeling").



Естетствено, че корабоплаването по Дунав не зависи от следобедния бюлетин. Едва ли и през 90-те години е зависело. Дори може да се каже, че премахването на бюлетина не е най-важната радио новина от седмицата, като се има предвид свалянето от ефир на легендата Лили Маринкова. Но тези пет минутки на никого не пречеха. С нищо не смущаваха програмата на "Хоризонт". Напротив, "събуждаше" хората от следобедния унес. Или обратното - отнемаше от стреса на забързание ден. При всяко положение това предаване беше обичано.

Всъщност това, което искам да кажа и което мисля, е че свалянето на предаването отразява българската народопсихология. Повечето от нас смятат, че всичко старо задължително трябва да се изхвърли, всяка традиция е ретроградна, а историята ни е просто дъвка за националисти. Турското робство е фантасмагория, царското време е време само на войни и национални катастрофи, останките от комунизма трябва да се заличат, а след десетилетие ще твърдим, че и преход не е имало.

Това е една голяма разлика между англичаните и българите. Първите, макар че нямат извънредни основания, имат огромно национално самочвувствие. Вторите, макар че следва да имат известно самочувствие, нямат никакво.

Както и да е, ситуацията е "сон шонжмон" - англичаните да си гледат традициите, а ние продължаваме напред.

П.П. Отдолу е последният  излъчен бюлетин от 6 юни 2016 г. Аз ако бях на мястото на говорителите, щях да се разплача...

0 коментара:

Публикуване на коментар